بازی های پرسپولیس و سپاهان حداقل در پانزده سال اخیر هیچ وقت بی حاشیه نبوده است. همواره اتفاقات و جنجال های زیادی در تقابل این دو تیم رخ داده که حتی روی نتیجه بازی ها هم اثر گذاشته است. معمولا دیدارهایی که پرگل تر از آب در آمده، حواشی بیشتری هم داشته است. اما حساب دیروز را می شود از همه تقابل های جنجالی سرخ و زرد جدا کرد. دیداری که گل نداشت، ولی بی شمار حاشیه داشت و خارج از حد تصور، جنجال.

در رقم خوردن روز و شب تلخ آزادی، اشتباهات زیادی دخیل بود. افراد مختلفی، هر کدام با اقدام های خود، دست به دست دادند تا شاید یکی از جنجالی ترین صفر- صفرهای تاریخ لیگ ایران ثبت شود. مهم ترین اشتباهات پیرامون این بازی را می توان به این شرح عنوان کرد:

– حاشیه‌های یک لایو اینستاگرامی

در روزهای منتهی به بازی حساس موسوم به الکلاسیکو، رئیس کانون هواداران پرسپولیس در فضای مجازی مطالبی را عنوان کرد که شاید هدفی برای ایجاد جنجال نداشت، ولی حاشیه ساز شد. او در اینستاگرام گفته بود که هواداران سپاهان برای این دیدار به ورزشگاه آزادی نیایند چون ممکن است اتفاقات تلخی در استادیوم بیافتد و منجر به درگیری روی سکوها شود. این صحبت ها طبیعتا برای هواداران تیم میهمان قابل قبول نیست و سپاهانی ها اتفاقا با شور و حرارت بیشتری به سمت تهران حرکت کردند تا به نوعی جواب آن صحبت ها را هم داده باشند. سرپرست سپاهان هم در پایان بازی گفت که همین حرف ها باعث تشنج جو ورزشگاه شد و درگیری ها را شکل داد.

– همه چیز پرتاب شد؛ فحش، سنگ، صندلی و…

سکوهای آزادی در هوای بهاری و خنک تهران، هر اتفاقی را به خود دیدند و ساعات داغی را پشت سر گذاشتند. از ساعت ها مانده به آغاز بازی، تنش بین هواداران دو تیم شروع شد. از الفاظ ناشایست که از همه جای استادیوم شنیده می شد، تا پرتاب صندلی ها و درگیری با ماموران انتظامی که برای این قشر سختکوش هم روز دشواری را رقم زد. این کلکسیون اتفاقات با پرتاب سنگ از سوی هواداران هر دو تیم به اوج خود رسید و در نهایت هم تهدیدهایی شنیده می شد که تماشاگران در بیرون از ورزشگاه قصد دعوا و درگیری با یکدیگر داشتند.

– جانشانی عجیب هواداران

یکی از اتفاقات عجیب در دیدار روز گذشته، نحوه قرار گیری هواداران سپاهان بود. بر خلاف همه بازی هایی که سرخابی های پایتخت در ورزشگاه آزادی میزبانی کرده بودند، دیروز به جای اینکه سه جایگاه به همراه طبقه بالایی آن در اختیار میهمان قرار بگیرد، ۶ جایگاه در طبقه اول به آنها داده شده بود. این مسئله در ابتدا باعث شد که طبقه دوم ورزشگاه و بالای سر سپاهانی ها خالی بماند و عده کثیری از پرسپولیسی ها بدون جا بیرون از ورزشگاه بمانند. اما در اواسط نیمه اول بازی بود که ناگهان درهای همان بخش از طبقه دوم باز شد و هواداران پرسپولیس با سرعت زیادی شروع به پر کردن آن بخش از استادیوم کردند. این اتفاق شاید اصلی ترین منشأ تنش های بیش از اندازه دیدار پرسپولیس و سپاهان بود. هم اینکه نحوه قرار گیری سپاهانی ها در ورزشگاه عجیب بود و هم ورود پرسپولیسی ها به طبقه بالایی جایگاه تیم میهمان هر لحظه احتمال خطر را بالا می برد.

– آغاز خروش آتشفشان قلعه نویی

اتفاقات سکوها کمی طول کشید تا به داخل زمین برسد. با توجه به برخورد گرم برانکو و قلعه نویی در ابتدای بازی، به نظر می رسید تیم ها در نظر داشته باشند جو ورزشگاه را آرام کنند و این آرامش را به هواداران نیز انتقال دهند. اما نیمکت سپاهان رفته رفته با توجه به اتفاقات درون زمین، اعتراضاتی را نشان می داد. امیر قلعه نویی پس از اینکه چندین بار نسبت به شاگردان خودش در طول بازی واکنش نشان داد، در نیمه دوم و پس از برخورد سید جلال حسینی با محمد کریمی که از سوی داور خطایی اعلام نشد، به شدت اعتراض کرد و واکنش های عجیبی از خود نشان داد. از این لحظه به بعد، حرکات سرمربی سپاهان لب خط حالت دیگری پیدا کرد و بدون استثنا با واکنش های شدید هواداران پرسپولیس روبرو شد.

– پینگ پونگ امیر قلعه با سکوها

همین حرکات قلعه نویی باعث شد پرسپولیسی ها به شدت نسبت به او معترض شوند. مردی که سال ها در دربی پایتخت با بخش سرخ رنگ ورزشگاه آزادی روبرو شده بود، دیشب دقایق سختی را در خانه قدیمی خود گذراند. بعضی از شعارها علیه او به مدت چند دقیقه ادامه پیدا می کرد و به همین دلیل خود قلعه نویی هم راضی نمی شد که بدون پاسخ از آنها عبور کند. یکی از ویژه ترین لحظات بازی دیشب زمانی بود که او در جواب به یک شعار خاص، با دست به سینه کوبید و اینطور حرف خود را به پرسپولیسی ها رساند.

– خشم بیرو؛ نه در حد یک ملی پوشِ جام جهانی رفته!

نیمه دوم بازی بود که درگیری ها در داخل زمین هم دیده شد. بدترین برخورد زمین در بازی دیروز، صحنه های نازیبای جدال علیرضا بیرانوند با کی روش استنلی بود. مهاجم برزیلی سپاهان که در دیدار رفت هم با کمال کامیابی نیا درگیر و از بازی اخراج شده بود، این بار با گلر ملی پوش سرخ ها برخورد پیدا کرد. در این برخورد، آنطور که دوربین ها شکار کردند، واکنش ناشایستی به کی روش نشان داد و از الفاظ و حرکاتی زننده استفاده کرد که البته از دیدگان داور دور ماند. این حجم از خشونت بیرانوند در حالی که می دانست در صورت گرفتن کارت زرد، دیدار حساس با تراکتورسازی را از دست می دهد، اتفاق عجیبی بود.

– آخرین سکانس زرد و قرمز؛ لوکیشن عوض شد

در دقایق پایانی مسابقه، دیگر برخورد شدید بین بازیکنان دو تیم شکل گرفت. این بار سیامک نعمتی و سعید آقایی در کناره های زمین با هم درگیر شدند. در قسمتی از ورزشگاه که این برخورد ایجاد شد، پرسپولیسی ها به شدت علیه مدافع کناری سپاهان شعار دادند. این برخورد تقریبا آخرین سکانس جنجال درون زمین و با نقش آفرینی بازیکنان دو تیم بود که اتفاقا مکان رخ دادن آن هم سمت مقابلِ تمام درگیری های قبلی بود؛ یعنی لب خطِ طولی دور از نیمکت ها و نزدیک به تونل.

– تیتراژ پایانی؛ من هم دعوا می کنم

در بین نیمکت ها، تنها سپاهان نبود که از خود اعتراض نشان داد. برانکو ایوانکوویچ هم که در طول بازی تقریبا آرام کنار خط ایستاده بود، به محض پایان مسابقه به شدت نسبت به ناظر بازی اعتراض کرد و همین مسئله باعث ادامه درگیری بین او و نیمکت نشینان تیم سپاهان شد. این جدال عجیب چند ثانیه ای، در ادامه موج جدیدی از اعتراض سکوهای پرسپولیسی را به همراه داشت و پرتاب سنگ و اشیاء دیگر از سمت آنها به سوی نیمکت سپاهان، اتفاق تلخ دیگری بود که در ادامه این برخوردها رخ داد.

– آخرین نشست قلعه نویی مقابل پرسپولیس کی بود؟

پس از پایان بازی، خبرنگاران انتظار یک نشست خبری جنجالی و داغ را می کشیدند. مطابق قانون ابتدا باید سرمربی تیم میهمان به نشست می آمد ولی خبری از قلعه نویی نشد و مربی تیم سپاهان به جای او به کنفرانس آمد. غیبت قلعه نویی در نشست خبری که البته این روزها چندان اتفاق عجیب و نادری هم نیست، باعث ناراحتی اهالی رسانه شد و آنها هم به نوعی نشست دستیار او را تحریم کردند. سرمربی سپاهان به نشست قبل از این بازی هم نرسیده بود و در دیدار رفت مقابل پرسپولیس هم به دلیل پنالتی اعلام شده به سود پرسپولیس و توقف تیمش در اصفهان، میگوئل تکسیرا را به جای خود به کنفرانس فرستاد.

– تهدید از زیر زمین

آخرین اتفاقی که درون محیط استادیوم افتاد و پرونده جنجال پرسپولیس – سپاهان را باز گذاشت، صحبت های عجیب بازیکن سپاهان در میکسدزون بود. سیاوش یزدانی، در آخرین لحظات مصاحبه اش با خبرنگاران گفت پرسپولیسی ها در نیمه نهایی جام حذفی به اصفهان نیاید، چون اتفاقات بدی می افتد و کار به خونریزی کشیده می شود.

درباره network_admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *